Voňavá radost i do malé zahrady!

Kvůli omezeným prostorám v zahradě nebo na speciální pěstování v nádobách existuje několik osvědčených nízko rostoucích odrůd, které dosahují výšky pouze 1 až 2 metry. Tyto odrůdy mají sice drobné, ale za to silně voňavé květy. Keř je dokonce více rozvětvený a celkový vzrůst působí oproti klasickým formám uvolněnější.

fialový šeřík

K odrůdám nízkého vzrůstu patří šeřík Meyerův (Syringa meyeri), který dorůstá do kompaktního kulatého tvaru se světle fialovými květy, a Syringa microphylla se vzpřímenými soukvětími. Syringa patula 'Miss Kim' má nádherné voňavé květy, které jsou z vnější strany světle růžové a zevnitř bílé. Odrůda 'José' zase okouzlí svým hustě rozvětvený vzhledem. Květy, které dosahují délky až 20 cm, se může pochlubit Syringa x swegiflexa. Je to elegantní solitérní druh, který se hodí i do volně rostoucího živého plotu.

Nejbohatší sortiment má šeřík obecný a mezi jeho klasiku patří například tmavě purpurovou odrůda 'Andenken an Ludwig Späth', která však nepatří k trpasličím druhům. Proto je třeba ji držet přísněji pod kontrolou. Do jeho podsadby se výborně hodí například violka (Viola cornuta) či břečťan (Hedera).

Nejdéle kvete "podzimní šeřík" Syringa microphylla 'Superba'. Vytváří růžovočervené květenství, až po hlavním kvetení všech šeříků. Tato odrůda totiž rozkvétá od května až do října. Dorůstá do výšky 1,5 metru.

Šeříky se cítí nejlépe na teplých místech plných slunce. Čím světlejší místo pro ně je, tím bohatší budou mít květenství. Pokud máte půdu chudou na živiny, měli byste je pravidelně hnojit. Zejména šeříky pěstované v nádobách spotřebují mnoho výživných látek. Proto při zálivce nezapomeňte do vody přidat tekuté hnojivo, a především v době růstu je asi každé dva týdny přihnojit.
váza šeříku

Období výsadby: na jejich výsadbu je ideální jaro nebo podzim, ale kontejnerové rostliny můžete sázet celoročně.

Péče: když odstraníte odkvetlé květenství, v dalším roce se vám dřevina odvděčí bohatší úrodou květů. Abyste šeřík udrželi ve formě, měli byste ho každé dva až tři roky řezem prosvětlit.

Ohodnoťte příspěvek