Co dělat s poškozenou bankovkou

Možná se to již někomu z nás takto přihodilo. Aniž bychom si všimli, že bankovka má na sobě nějaké poškození nebo případně jí i nějaký ten kousek chybí, s ní platíme. Dost často, si ani sami nevšimneme, že nám nějaký šikovný obchodník podstrčil právě takovou špatnou. Co teď?

Nejlepší je se obrátit na jakoukoliv banku a požádat o pomoc. Bankovní poradci jsou zde patřičně školení, aby vám poskytli informace, jak postupovat dál. Ve většině případů, vám bankovku na místě vymění, takže se nemusíte obávat, že přijdete o vaše finance.

dvěstě korun v ruce
Opatrnost se rozhodně vyplatí

Vy sami můžete takovým situacím předejít, tím, že si bankovky řádně při převzetí prohlédnete. Poškození se dá rozdělit do několika skupin.

1. Bankovky opotřebené oběhem
–          Pomačkaná – ne každý nosí bankovky v peněžence, ale většinou po kapsách, kde se mohou pomačkat, takové bankovky se dají narovnat a obchodník by je měl přijmout
–          Zašpiněná – při běžném opotřebení se bankovky přirozeně ušpiní, to není vada, pro kterou by vám měli peníze vrátit
–          Bankovka, které chybí část nebo části okraje – s takovou bankovkou se můžete setkat také, pokud její chybějící část nepřesahuje více, než 20 mm jejího okraje, může vám ji obchodník přijmout, ale i vydat.
bankovky a mince Kč
2. Běžně poškozené bankovky
–          Natržená – pokud je natržená nebo slepená páskou, dejte pozor, obchodník ji nepřijme
–          Přetržená (složená ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě) – obchodník ji nepřijme
–          Popsaná, pomalovaná a potištěná – jakýmkoliv způsobem – obchodník ji nepřijme
–          Propálená – obchodník ji nepřijme

3. Nestandardně poškozené bankovky
–          Zde je velký výčet poškození a v žádném případě vám ji obchodník nepřijme. Ohořelá, obarvená, vypraná a znehodnocená, poškozená nějakým dalším materiálem a jsou další a další příklady, ovšem už viditelné na první pohled.

4.3
06